Extreme Pedia
Bine aţi venit!
Sperăm să vă simţiţi bine pe forumul ExtremePedia, să găsiţi răspunsul la toate întrebările voastre.
Dacă vă place aici puteţi să vă înregistraţi, după ce vaţi înregistrat vă puteţi distra.
Aici veţi găsi tutoriale, resurse, html, css, php, cms şi altele şi vă putem oferi şi suport.
Nu uitaţi să citiţi regulamentul acestuit forum.
Vă mulţumim

Extreme Pedia

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

1 Prepararea chec-ului. la data de Vin Sept 10, 2010 8:10 pm

Kenia

Fondator
Fondator
Ingrediente:

• zahăr o cană şi jumătate
  • făină o cană şi jumătate
  • apă 7 linguri
  • ulei 7 linguri
  • ouă 7 bucăţi
  • 1 pacheţel de praf de copt şi un zahăr vanilat
  • cacao 1-2 linguri

Preparare:
Se separă albuşul de gălbenuş şi se bate spuma bine (să stea bat)
zahărul se pune pe foc cu apa şi lasă la fiert (foc mic) până se dizolva şi se face sirop.Peste albuşul spuma se pune siropul de zahăr(asa fierbinte) şi se mai bate un pic.
Peste compoziţie se pune praful de copt, zahărul vanilat, se bate un pic, apoi se pun cele 7 gălbenuşuri şi se amestecă iar, uleiul şi iar amestecăm iar la final făina amestecînd să nu aibă cocoloaşe.
Se unge o formă cu grasime(eu pun margarina) se pune compoziţia, din care oprim un pic şi o amestecăm cu cacao adăugînd peste.
Se da la cuptor la foc potrivit în funcţie de cuptor(al meu arde)cam 40-45 minute (încercaţi cu scobitoarea).Eu am topit o ciocolată şi am pus deasupra pentru ca sânt fan ciocolata voi faceţi cum vreţi.

Menţiuni şi observaţii:
Aveţi grijă când a crescut opriţi focul şi scoateţi-l din cuptor ca altfel se trage înapoi şi nu umblaţi la el vreo 15-20 de minute la început. Poftă mare.

Timp de preparare:
O oră maxim.

Poză:

Sursa:[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] - corectat de Kenia.

Vezi profilul utilizatorului http://colorful-zone.forumz.ro

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator 

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum